Zachęcanie do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, uczulenie na potrzebę troski o środowisko, przybliżenie znaczenia alternatywnych źródeł energii, nauka ekologicznego sposobu życia we własnym domu to główne cele działań, w których uczestniczyli głuszyccy uczniowie w Światowym Dniu Ziemi.
W Szkole Podstawowej nr 2 w obchodach Dnia Ziemi uczestniczyła także 40-osobowa grupa uczniów z czeskiego miasta partnerskiego Rokytnice. Polacy i Czesi w mieszanych grupach tworzyli dowolną techniką plakat zawierający polskie i czeskie hasła nakłaniające do postaw proekologicznych. Kolejnym zadaniem było wykonanie postaci z odpadów podlegających segregacji. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na zewnątrz, aby odwiedzającym szkołę przypomnieć o konieczności ochrony środowiska. Dorośli z zainteresowaniem podziwiali inwencję twórczą uczniów, a pobyt czeskich przyjaciół w Głuszycy uatrakcyjniło zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka. W Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się szkolne potyczki ekologiczne. Program Szkolnego Dnia Ziemi obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie klas młodszych przygotowali przedstawienie „Przybysze z kosmosu” i obejrzeli film „Była sobie Ziemia - źródła energii”. Uczniowie klas IV-VI brali udział w wielu konkurencjach, w wyniku których powstały klasowe emblematy przyrodnicze, plakaty o tematyce „Czyste powietrze wokół nas”, eko-zwierzaki z materiałów wtórnych, barwne transparenty z hasłami ekologicznymi, ekologiczne kreacje i scenki promujące postawy proekologiczne. Uczniowie uczestniczyli także w quizie przyrodniczym i rozwiązywali eko-zagadki. Wszystkie konkurencje zostały ocenione przez jury, które przyznało I miejsce klasie 6a, II miejsce klasie 4a, a III miejsce klasie 5a. Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Jawor w ramach obchodów Dnia Ziemi udali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Świdnicy. Tam zgłębiali wiedzę na temat lasów oraz zwierząt leśnych. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Jaskinię Nietoperzy oraz wysłuchali prelekcji o tych niezwykłych ssakach i poznali ich różne gatunki krajowe. Dzieci mogły z bliska obejrzeć żywego nietoperza oraz inne zwierzęta egzotyczne, jakie znajdują się pod opieką pracowników Nadleśnictwa. Z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli prezentację multimedialną na temat dbania o naturalne środowisko. Poznali także wiele ciekawostek o zwierzętach leśnych zamieszkujących polskie lasy, a w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Świdnica uczniowie obserwowali wzrost różnych gatunków drzew i krzewów. Ponadto w trzech głuszyckich podstawówkach uczniowie brali udział w akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA i pisali na specjalnym, wykonanym z makulatury papierze „Listy dla Ziemi”, które zostaną przekazane dorosłym, by w ten sposób młodsi mieszkańcy Ziemi mogli zachęcić starszych do podejmowania wspólnych, prostych działań ekologicznych w codziennym życiu.
Źródło: 30minut.pl
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej