Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
W procesie recyklingu odpadów elektrycznych, a tym samym w działaniach na rzecz środowiska, czerwone pojemniki odgrywają kluczową rolę. Trzy lata temu na terenie Świdnicy stanęło ich siedem. To efekt podpisanej w grudniu 2020 roku umowy pomiędzy miastem, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz MB Recycling. Co ważne, miasto nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów. Współpraca właśnie została przedłużona na kolejne 4 lata, do stycznia 2029 roku.
- Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Świdnicy mają możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Jestem przekonany, że rozlokowane na terenie miasta czerwone pojemniki pozwalają zwiększać efektywność gospodarki odpadami. Dzięki temu Świdnica cały czas przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Każde urządzenie, które trafi do recyklingu zamiast na wysypisko, to krok w stronę lepszej przyszłości dla nas i naszej planety - mówi Krystian Werecki, zastępca prezydenta Świdnicy.
Czerwone pojemniki zostały zaprojektowane tak, by ułatwić segregację i recykling elektroodpadów. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o wymiarach do 50 cm oraz baterie i tonery. Na każdym pojemniku znajdują się infografiki podpowiadające jakie dokładnie urządzenia mogą do niego trafiać. Jest także informacja o postępowaniu w przypadku posiadania elektrycznych śmieci większych rozmiarów.
W 2023 roku z pojemników rozlokowanych na terenie Świdnicy zostało odebrane ponad 10 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady te zostały poddane procesowi recyklingu w profesjonalnych zakładach przetwarzania grupy MB Recycling.
- Czerwone pojemniki to bardzo ważny element działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Są dosłownie na wyciągnięcie ręki – mieszkańcy mogą z nich skorzystać np. w drodze do pracy czy po zakupy. Do tego są bezpieczne dla środowiska i specjalnie przygotowane do zbiórki małogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie rozwiązanie doskonale uzupełnieni funkcjonujący system gospodarki odpadami w gminach – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu MB Recycling ds. Projektu Elektryczne Śmieci.
Projekt „Elektryczne Śmieci” realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta w Świdnicy, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku Biosystem.
um.swidnica.pl
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcejAkcja Sprzątania Jeziora Bystrzyckiego przyciągnęła zapalonych Pogromców Śmieci z całego regionu! Na parking przy Hotelu Maria Antonina zjechali nienasyceni tępiciele odpadów i strażnicy porządku z Dzierżoniowa, Świdnicy, Wałbrzycha, gminy Walim i okolic, by stanąć do nierównej walki z nawałem śmieci naniesionych przez wrześniową powódź do Jeziora Bystrzyckiego.
czytaj więcej