Symbolicznym aktem sadzenia przy pl. Grunwaldzkim klonu pospolitego „Royal Red” rozpoczęła się akcja tegorocznych nowych nasadzeń w Świdnicy. Pierwsze dziewiętnaście drzew - katalpy i klony pospolite pojawiły się przed Urzędem Stanu Cywilnego.
Lipy, jarząb szwedzki oraz klony zasadzone zostały także przy ulicach Zamenhofa, Kopernika, Bema, Armii Krajowej i Kazimierza Wielkiego. To dopiero początek, kolejne drzewa m.in. kasztanowce czerwone, klony polne, katalpy i magnolie nasadzone zostaną przy ul. Kopernika, ul. Emilii Plater, pl. św. Małgorzaty i pl. Lecha Kaczyńskiego. Jednym z terenów, który doczeka się nowego wizerunku jest obszar nad zalewem Witoszówka. W tej zmianie mogą uczestniczyć wszyscy świdniczanie. Zapraszamy w sobotę, 29 kwietnia o godz. 11.00 na wspólne sadzenie około stu drzew. - Jeśli chcecie mieć swój wkład w ekologię miasta, to zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w akcji sadzenia drzew nad zalewem Witoszówka. Państwa pomoc będzie nieoceniona. Ta część miasta zmienia swój wizerunek - w ubiegłym roku otworzyliśmy bosmanat, w tym roku chcemy dosadzić roślinność, tak aby stało się to jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku coraz liczniejszej grupy świdniczan – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. Największym miejscem, które obejmie nowe nasadzenia w mieście będzie oczywiście Park Centralny. Zasadzonych tam zostanie 460 drzew liściastych, 756 drzew i krzewów iglastych, 1567 różaneczników, 3913 róż, 28 630 bylin i paproci, 4626 pnączy, 4080 kwiatów sezonowych (tulipanów, begonii i pelargonii), 2564 traw rabatowych oraz ok. 25 000 krzewów liściastych. W miejsce wyciętych drzew zasadzone zostaną nowe, minimum 10 letnie o średnicy 16-18 cm, z pełną gwarancją w zakresie ich utrzymania oraz aklimatyzacji. Zapraszamy świdniczan, a także organizacje, stowarzyszenia, szkoły czy też zakłady pracy do sadzenia drzew w mieście. - Jeśli nowa roślinność miałaby się pojawić na gruntach miejskich, to prosimy o zgłaszanie się do Referatu Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Świdnicy z prośbą o wskazanie odpowiednich do tego miejsc – mówią urzędnicy.
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej