Ponad 300 sadzonek drzew zostało rozdanych w ramach akcji przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Inicjatywa Polska Dolny Śląsk. Wałbrzyszanie chętnie odbierali sadzonki buków, deklarując, że będą je sadzić w swoich ogrodach lub w lasach.
W Wałbrzychu na Piaskowej Górze tłumy wałbrzyszan gromadziły się na ulicy Broniewskiego, aby odebrać sadzonkę buka i porozmawiać o akcji „Lepiej sadzić niż wycinać”. – Pomysł na akcję „Lepiej sadzić niż wycinać” powstał, gdy wraz z wejściem tzw. Szyszko Lex, okazało się, że Polacy korzystają z prawa do wycinki drzew, chciałoby się rzec, nadgorliwie. W kilka dni krajobraz zaczynał przypominać wielkie karczowisko. Jeśli nie można wpłynąć na prawo, to warto zachęcać, aby korzystać z niego rozważniej – wyjaśnia koordynatorka IP w Wałbrzychu, dr Małgorzata Beślerzewska i dodaje – Przekazanie mieszkańcom Wałbrzycha sadzonek drzew miał na celu przede wszystkim zwrócić ich uwagę na problem. Jak wyglądałyby miasta bez zieleni miejskiej, jakby w nich nam się żyło. Ma ona ogromny wpływ na jakość naszego życia. Aż chce się zacytować Jonasza Kofotę: „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście. W żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa, tylko liście”- dodaje. – Że lepiej sadzić niż wycinać mieszkańcy Wałbrzycha zdają się być przekonani – mówi koordynator IP Dolny Śląsk, Mateusz Rambacher – Ponad 300 sadzonek drzew rozdaliśmy w czasie dwóch godzin. W tym czasie rozmawialiśmy też z mieszkańcami o tym, jak niepokojąca jest powszechna wycinka drzew. Mogliśmy usłyszeć słowa aprobaty dla takiej akcji, zachęcano nas do jej powtarzania. Pojawiały się często pomysły wspólnego sadzenia drzewa, całą rodziną i dodawania temu działaniu wymiaru edukacyjnego (dla dzieci) i spajającego rodziny, bo drzewo będzie dla nich symbolem wspólnej troski. Entuzjazm mieszkańców przerósł nasze oczekiwania i już teraz planujemy kolejne wydarzenia związane z promowaniem ekologii w niestandardowy sposób- dodaje. Warto również wspomnieć, że w trakcie akcji członkowie Stowarzyszenia zbierali również podpisy pod projektem uchwały „Dzieciaki bez biletów”. Członków Stowarzyszenia zbierających podpisy można spotkać w każdy weekend m.in. na Piaskowej Górze, na giełdzie pod „Tesco” a także w Galerii Victoria.
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej