Trudno będzie Andrzejowi Kosiórowi, prezesowi Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przekonać mieszkańców Gaju do budowy na ich osiedlu zamkniętego reaktora do spalania odpadów. Spotkanie, które odbyło się w szkole na Gaju nic nie dało. Każda ze stron pozostała przy swoich racjach.
Pod protestem dotyczącym budowy reaktora podpisało się blisko 200 mieszkańców dzielnicy. Podkreślają, że nie chcą u siebie tej inwestycji. -W dniu 26.06. na ręce pana prezydenta złożyliśmy sprzeciw 174 mieszkańców dzielnicy Gaj i spytaliśmy się dlaczego nie zostaliśmy poinformowani o planowanym przedsięwzięciu RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), tunele foliowe. W odpowiedzi na nasze pismo Biuro Ochrony Środowiska w Wałbrzychu poinformowało nas, że ogłoszenia były na stronie BIP oraz na tablicach w Urzędzie Miasta. To wygodna forma poinformowania mieszkańców w tak ważnej sprawie dla zdrowia i życia mieszkańców. Z doniesień w telewizji i reportaży z tych miejsc gdzie są te tunele foliowe dziennikarze przedstawili szczegółowo sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości i jakie to stanowi zagrożenie epidemiologiczne. Te miejsca to między innymi Lubin czy okolice Kłodzka. My tego nie chcemy. Nie u nas. Nie w centrum miasta- mówiła jedna z mieszkanek dzielnicy Gaj. Zgromadzonych licznie wałbrzyszan próbował przekonać Andrzej Kosiór. - Od 13 lat funkcjonuje tutaj to składowisko. Jest to ponad 40 tysięcy odpadów komunalnych rocznie, wytwarzanych przez mieszkańców Wałbrzycha oraz czterech gmin sąsiednich, takich jak Szczawno- Zdrój, Jedlina- Zdrój, Walim i Głuszyca. Do zeszłego roku odpady były składowane wprost na tym składowisku. Cześć z nich to odpady organiczne. Ze względu na to, że zmieniły się przepisy, w myśl których ich rozkład nie może odbywać się na otwartej przestrzeni jak do tej pory, a w reaktorze zamkniętym musimy wybudować taki reaktor – mówił prezes MZUK. - To niech pan sobie koło domu postawi – krzyknął ktoś z sali. - Reaktor do przetwarzania odpadów musi znajdować się przy składowisku – odpowiadał Kosiór. - Przez kilkanaście lat wszystkie odpady były składowane w sposób otwarty i mówicie, że nic nie śmierdziało. Teraz jak zbudujemy ten zamknięty reaktor również nie będzie tego czuć siłą rzeczy – zapewniał.
(Magda Przepiórka)
Źródło: 30minut
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej