Program „Powietrze” to z kolei czwarty obszar planu „Zielony Wałbrzych 2020”. Powietrze w Wałbrzychu jest najbardziej czyste spośród wszystkich miast w Polsce, liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jakość powietrza uległa poprawie przez ostanie 15 lat w wyniku modernizacji zakładów koksowniczych i zamknięcia kopalń. Problem jednak stanowi pył zawieszony PM10, który przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Spowodowane jest to pyłem ulicznym i z powierzchni pól, ogrzewaniem węglowym oraz poprzemysłowymi terenami. Występuje niska emisja, ponieważ przekroczone zostały normy czystego powietrza.
Objawia się to zwykle w porze zimowej. Do 2020 roku według programu zaplanowano nie dopuszczanie do zanieczyszczania atmosfery i utrzymanie jej przez cały rok w granicy obowiązującej normy. Osiągnięcie tego ważnego celu możliwe jest przez termomodernizację systemu grzewczego. Ogrzewanie węglowe należy zastąpić gazowym czy elektrycznym, przynajmniej w 50 %. Natomiast w porze letniej powinno następować sukcesywne wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. W domach prywatnych i obiektach publicznych zaplanowane jest zastosowanie kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, których farmy powstaną na nieużytkach. Ważną rolę pełnić będą wybudowane kotłownie, w których spalane gałęzie, liście i wszelkie odpady organiczne zastępować będą węgiel. W planie jest także zalesienie terenów pokopalnianych i utrzymywanie powierzchni publicznych w czystości poprzez regularne ich mycie. Priorytetem programu „Powietrze” jest utrzymanie w normie emisji zanieczyszczeń w atmosferze. Istotne znaczenie dla zrealizowania całego programu „Zielony Wałbrzych 2020” ma także piąty obszar „Odpady i szósty „Zieleń”.
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej