Program „Powietrze” to z kolei czwarty obszar planu „Zielony Wałbrzych 2020”. Powietrze w Wałbrzychu jest najbardziej czyste spośród wszystkich miast w Polsce, liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jakość powietrza uległa poprawie przez ostanie 15 lat w wyniku modernizacji zakładów koksowniczych i zamknięcia kopalń. Problem jednak stanowi pył zawieszony PM10, który przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Spowodowane jest to pyłem ulicznym i z powierzchni pól, ogrzewaniem węglowym oraz poprzemysłowymi terenami. Występuje niska emisja, ponieważ przekroczone zostały normy czystego powietrza.
Objawia się to zwykle w porze zimowej. Do 2020 roku według programu zaplanowano nie dopuszczanie do zanieczyszczania atmosfery i utrzymanie jej przez cały rok w granicy obowiązującej normy. Osiągnięcie tego ważnego celu możliwe jest przez termomodernizację systemu grzewczego. Ogrzewanie węglowe należy zastąpić gazowym czy elektrycznym, przynajmniej w 50 %. Natomiast w porze letniej powinno następować sukcesywne wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. W domach prywatnych i obiektach publicznych zaplanowane jest zastosowanie kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, których farmy powstaną na nieużytkach. Ważną rolę pełnić będą wybudowane kotłownie, w których spalane gałęzie, liście i wszelkie odpady organiczne zastępować będą węgiel. W planie jest także zalesienie terenów pokopalnianych i utrzymywanie powierzchni publicznych w czystości poprzez regularne ich mycie. Priorytetem programu „Powietrze” jest utrzymanie w normie emisji zanieczyszczeń w atmosferze. Istotne znaczenie dla zrealizowania całego programu „Zielony Wałbrzych 2020” ma także piąty obszar „Odpady i szósty „Zieleń”.
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej