Program „Transport publiczny’ jest trzecim obszarem działalności planu „Zielony Wałbrzych 2020”. W 2012 roku Rada Miasta Wałbrzycha uchwaliła „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego” w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju. Transport oparty o nowe technologie rozwijany jest cały czas konsekwentnie z podjętym planem. Nowoczesna komunikacja autobusowa nie tylko jest energooszczędna ale również spełnia europejskie normy emisyjne w celu ochrony środowiska naturalnego. Sieć połączeń komunikacyjnych i rowerowej jest rozwijania także w Szczawnie-Zdroju, Boguszowie-Gorce, Jedlinie-Zdrój i Miroszowie. W programie zaplanowano utworzenie do 2017 roku strefy wolnej od pojazdów spalinowych.
Obszar jej będzie obejmował najstarszą część Wałbrzycha czyli dzielnicę Śródmieście. W tym rejonie ludność będzie poruszała się pieszo, za pomocą rowerów lub transportem elektrycznym czy hybrydowym. Strefa ta według planu będzie sukcesywnie poszerzana. Od 2013 roku obowiązuje jeden dzień w miesiącu bezpłatny w czasie przejazdu autobusem komunikacji publicznej. Jest to tylko wprowadzone dla kierowców z aktualnym dowodem rejestracyjnym pojazdu spalinowego w ramach projektu „Dzień bez samochodu”. Do 2017 roku zaplanowane jest wybudowanie w Wałbrzychu węzła przesiadkowego z parkingiem przystosowanym do zaparkowania około 50 samochodów. Inwestycja ma powstać na terenie byłego dworca kolejowego w dzielnicy Szczawienko. Parking zostanie wybudowany dla pasażerów korzystających z komunikacji kolejowej na trasie Wałbrzych – Wrocław i Wałbrzych – Jelenia Góra. Wyniesie to około 8 mil złotych. W latach 2014 – 2016 zaplanowano wybudowanie węzła przesiadkowego kolejowo – autobusowego w dzielnicy Wałbrzycha Śródmieście. Koszt budowy wyniesie około 30 mln złotych. Transport publiczny powstanie w celu ochrony środowiska.
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej