Program „Transport publiczny’ jest trzecim obszarem działalności planu „Zielony Wałbrzych 2020”. W 2012 roku Rada Miasta Wałbrzycha uchwaliła „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego” w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju. Transport oparty o nowe technologie rozwijany jest cały czas konsekwentnie z podjętym planem. Nowoczesna komunikacja autobusowa nie tylko jest energooszczędna ale również spełnia europejskie normy emisyjne w celu ochrony środowiska naturalnego. Sieć połączeń komunikacyjnych i rowerowej jest rozwijania także w Szczawnie-Zdroju, Boguszowie-Gorce, Jedlinie-Zdrój i Miroszowie. W programie zaplanowano utworzenie do 2017 roku strefy wolnej od pojazdów spalinowych.
Obszar jej będzie obejmował najstarszą część Wałbrzycha czyli dzielnicę Śródmieście. W tym rejonie ludność będzie poruszała się pieszo, za pomocą rowerów lub transportem elektrycznym czy hybrydowym. Strefa ta według planu będzie sukcesywnie poszerzana. Od 2013 roku obowiązuje jeden dzień w miesiącu bezpłatny w czasie przejazdu autobusem komunikacji publicznej. Jest to tylko wprowadzone dla kierowców z aktualnym dowodem rejestracyjnym pojazdu spalinowego w ramach projektu „Dzień bez samochodu”. Do 2017 roku zaplanowane jest wybudowanie w Wałbrzychu węzła przesiadkowego z parkingiem przystosowanym do zaparkowania około 50 samochodów. Inwestycja ma powstać na terenie byłego dworca kolejowego w dzielnicy Szczawienko. Parking zostanie wybudowany dla pasażerów korzystających z komunikacji kolejowej na trasie Wałbrzych – Wrocław i Wałbrzych – Jelenia Góra. Wyniesie to około 8 mil złotych. W latach 2014 – 2016 zaplanowano wybudowanie węzła przesiadkowego kolejowo – autobusowego w dzielnicy Wałbrzycha Śródmieście. Koszt budowy wyniesie około 30 mln złotych. Transport publiczny powstanie w celu ochrony środowiska.
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej