Interesującym programem wchodzącym w skład planu „Zielony Wałbrzych 2020” jest „Czysta woda”. Poprzemysłowe następstwa, które spowodowały zanieczyszczenie wód na terenie Wałbrzycha wymagają wprowadzenia systemu naprawczego. Miasto o górskim krajobrazie nie dysponuje wystarczającą ilością wody pitnej. Niejednokrotnie woda transportowana jest z odległych miejscowości. Najwięcej istnieje wód powierzchniowych w charakterze strumieni i potoków górskich.
Wykorzystanie ich nie jest łatwe, ponieważ grozi powodzią. Natomiast zadawalająco rozbudowana jest kanalizacja, dzięki wykorzystanym środkom z Unii Europejskiej w ramach programu ISPA. Do 2015 roku władze Wałbrzycha zaplanowały podłączyć do sieci kanalizacyjnej wszystkie posesje. Wyniesie to około 2.5 mln złotych. Natomiast do 2016 roku zaplanowano wybudowanie przydomowych oczyszczalni ścieków lub zamkniętego zbiornika we wszystkich posesjach Wałbrzycha, które nie mają jeszcze w mieście dostępu do kanalizacji sanitarnej. Kosztować to będzie około 300 tysięcy rocznie. Władze skłonne są współfinansować inwestycje z budżetu Wałbrzycha. Celem projektu jest także doprowadzenie do ponownego zarybienia wód w Pełcznicy i innych potokach. Wody powierzchniowe do 2020 roku mają zostać oczyszczone. Do tego roku bardzo ważną inwestycją jest także budowa niedużych zbiorników retencyjnych, w celu gromadzenia wód powierzchniowych w razie intensywnych opadów. Program „Czysta woda” jest ambitnym wyzwaniem dla władz Wałbrzycha, ponieważ postindustrialne następstwa przyczyniły się do zanieczyszczenia wód powierzchniowych.
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej