Ponad 700 ton stłuczki szklanej zawierającej niebezpieczną substancję zostanie usunięte z terenu Boguszowa – Gorc. Na neutralizację rtęci, starostwu powiatowemu w Wałbrzychu udało się pozyskać około 3,5 miliona złotych pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców i środowiska substancji powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku. Stłuczka Szklana zawierająca rtęć zalega na terenie Boguszowa Gorc od ponad 20 lat i jest pozostałością po byłej kopalni Barytu. Starostwo powiatowe w 2011 roku przeprowadziło badania i aplikowało o środki na neutralizację niebezpieczne substancji. Udało się pozyskać ponad 3,5 miliona złotych. - W dniu 17 września otrzymaliśmy informacje, że zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przyjął nasz wniosek i udziela dotacji w wysokości 2 milionów 800 tysięcy złotych.
Teren na którym istnieje składowisko należy do skarbu państwa, dlatego również wojewoda przeznaczył na to 700 tysięcy złotych – wyjaśnia Krzysztof Paciepnik, radny rady powiatu wałbrzyskiego. Neutralizacja stłuczki szklanej to zaawansowany proces chemiczny polegający na unieruchomieniu rtęci poprzez wymieszanie jej z siarką oraz wapnem. Później nastąpi wywożenie tego materiału na składowisko odpadów niebezpiecznych. Tym skomplikowanym zadaniem musi zająć się specjalistyczna firma, która ma doświadczenie w neutralizacji takich substancji. - Rozpoczynamy już procedury przetargowe, które wyłonią odpowiednie przedsiębiorstwo. Pierwsze prace chcemy zacząć w tym roku, jednak jesteśmy ostrożni w mówieniu o konkretnych terminach – przyznaje Paciepnik. W drugim etapie prac planowane jest wywiezienie również płyt betonowych znajdujących się pod pryzmą oraz sprawdzenie gruntu na obecność rtęci. Zdaniem ekologów, po tak długim okresie składowania, cały teren hałdy może być skażony jeszcze przez wiele lat. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej