sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Z Boguszowa zniknie rtęć
2012-10-15 13:59


Ponad 700 ton stłuczki szklanej zawierającej niebezpieczną substancję zostanie usunięte z terenu Boguszowa – Gorc. Na neutralizację rtęci, starostwu powiatowemu w Wałbrzychu udało się pozyskać około 3,5 miliona złotych pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców i środowiska substancji powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku. Stłuczka Szklana zawierająca rtęć zalega na terenie Boguszowa Gorc od ponad 20 lat i jest pozostałością po byłej kopalni Barytu. Starostwo powiatowe w 2011 roku przeprowadziło badania i aplikowało o środki na neutralizację niebezpieczne substancji. Udało się pozyskać ponad 3,5 miliona złotych. - W dniu 17 września otrzymaliśmy informacje, że zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przyjął nasz wniosek i udziela dotacji w wysokości 2 milionów 800 tysięcy złotych.


Teren na którym istnieje składowisko należy do skarbu państwa, dlatego również wojewoda przeznaczył na to 700 tysięcy złotych – wyjaśnia Krzysztof Paciepnik, radny rady powiatu wałbrzyskiego. Neutralizacja stłuczki szklanej to zaawansowany proces chemiczny polegający na unieruchomieniu rtęci poprzez wymieszanie jej z siarką oraz wapnem. Później nastąpi wywożenie tego materiału na składowisko odpadów niebezpiecznych. Tym skomplikowanym zadaniem musi zająć się specjalistyczna firma, która ma doświadczenie w neutralizacji takich substancji. - Rozpoczynamy już procedury przetargowe, które wyłonią odpowiednie przedsiębiorstwo. Pierwsze prace chcemy zacząć w tym roku, jednak jesteśmy ostrożni w mówieniu o konkretnych terminach – przyznaje Paciepnik. W drugim etapie prac planowane jest wywiezienie również płyt betonowych znajdujących się pod pryzmą oraz sprawdzenie gruntu na obecność rtęci. Zdaniem ekologów, po tak długim okresie składowania, cały teren hałdy może być skażony jeszcze przez wiele lat. Sgt. Pepper
źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: