Wróble, sikory bogatki i modraszki, sierpówki, szczygiełki oraz kosy te gatunki ptaków występują najliczniej w Boguszowie - Gorcach. Tak wynika z raportu przeprowadzonego w Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie - Gorcach w ramach programu „Przyroda wokół nas - Ptaki”.
Akcja ptakoliczenia była jedną z wielu, jaką organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i w którą włączyła się młodzież z tej placówki. Prowadzona była w całym kraju w tym samym czasie. Dzięki temu łatwo można porównać wyniki z ubiegłych lat i zobaczyć, czy populacja ptaków wzrosła, czy zmalała, ile ptaków w Polsce zimuje, których gatunków jest najwięcej. - Obserwacje rozpoczęliśmy od naszego szkolnego karmnika, który w tym roku najliczniej odwiedzają wróble. Lata systematycznego dokarmiania sprawiły, że w naszej ptasiej stołówce cierpliwy obserwator zobaczy również dzwońce, mazurki, sikory bogatki, modraszki, kosy, sierpówki, gile, grubodzioby, a czasami nawet sójki. Ptaki liczyliśmy na terenach zamieszkałych przez człowieka - w ogrodach, parkach, na skwerach, podwórkach, a także w karmnikach umieszczonych w pobliżu domów mieszkalnych, bowiem celem tej akcji jest policzenie ptaków, żyjących w pobliżu człowieka i ocenienie ich liczebność. Wyniki naszych obserwacji pokazują, że na terenie naszego miasta najliczniej występują wróble, sikory bogatki i modraszki, sierpówki, szczygiełki oraz kosy. Udało się nam też zauważyć kilkanaście mazurków. Tego niewielkiego ptaszka, kuzyna wróbla, ogłoszono ptakiem Zimowego Ptakoliczenia 2012. Dzisiejszy spacer był doskonałą okazją, żeby nauczyć się odróżnić go od wróbla. U mazurków wierzch głowy i boki mają kolor czekoladowo-brązowy, który kontrastuje z bielą policzków. Te ostatnie u wróbli są szare, podobnie jak wierzch głowy. Cechą charakterystyczną mazurka jest czarna plama na policzku - u jego kuzyna nie występuje wcale. W czasie tego zimowego spaceru nie tylko liczyliśmy ptaki, ale również dobrze się bawiliśmy - relacjonują nam uczestnicy. Jak zapewniają po feriach porównają tegoroczne wyniki swojego liczenia z obserwacjami z minionych lat. Widać jednak, że w naszym regionie, a na pewno w Boguszowie - Gorcach królują wróble, sierpówki, dzwońce, bogatki i kosy.
źródło: 30minut
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej