Wróble, sikory bogatki i modraszki, sierpówki, szczygiełki oraz kosy te gatunki ptaków występują najliczniej w Boguszowie - Gorcach. Tak wynika z raportu przeprowadzonego w Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie - Gorcach w ramach programu „Przyroda wokół nas - Ptaki”.
Akcja ptakoliczenia była jedną z wielu, jaką organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i w którą włączyła się młodzież z tej placówki. Prowadzona była w całym kraju w tym samym czasie. Dzięki temu łatwo można porównać wyniki z ubiegłych lat i zobaczyć, czy populacja ptaków wzrosła, czy zmalała, ile ptaków w Polsce zimuje, których gatunków jest najwięcej. - Obserwacje rozpoczęliśmy od naszego szkolnego karmnika, który w tym roku najliczniej odwiedzają wróble. Lata systematycznego dokarmiania sprawiły, że w naszej ptasiej stołówce cierpliwy obserwator zobaczy również dzwońce, mazurki, sikory bogatki, modraszki, kosy, sierpówki, gile, grubodzioby, a czasami nawet sójki. Ptaki liczyliśmy na terenach zamieszkałych przez człowieka - w ogrodach, parkach, na skwerach, podwórkach, a także w karmnikach umieszczonych w pobliżu domów mieszkalnych, bowiem celem tej akcji jest policzenie ptaków, żyjących w pobliżu człowieka i ocenienie ich liczebność. Wyniki naszych obserwacji pokazują, że na terenie naszego miasta najliczniej występują wróble, sikory bogatki i modraszki, sierpówki, szczygiełki oraz kosy. Udało się nam też zauważyć kilkanaście mazurków. Tego niewielkiego ptaszka, kuzyna wróbla, ogłoszono ptakiem Zimowego Ptakoliczenia 2012. Dzisiejszy spacer był doskonałą okazją, żeby nauczyć się odróżnić go od wróbla. U mazurków wierzch głowy i boki mają kolor czekoladowo-brązowy, który kontrastuje z bielą policzków. Te ostatnie u wróbli są szare, podobnie jak wierzch głowy. Cechą charakterystyczną mazurka jest czarna plama na policzku - u jego kuzyna nie występuje wcale. W czasie tego zimowego spaceru nie tylko liczyliśmy ptaki, ale również dobrze się bawiliśmy - relacjonują nam uczestnicy. Jak zapewniają po feriach porównają tegoroczne wyniki swojego liczenia z obserwacjami z minionych lat. Widać jednak, że w naszym regionie, a na pewno w Boguszowie - Gorcach królują wróble, sierpówki, dzwońce, bogatki i kosy.
źródło: 30minut
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej