Zakończył się ekologiczny projekt realizowany przez II LO w Świdnicy. Przez cały mijający rok uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w warsztatach, zajęciach terenowych oraz wykładach na Uniwersytecie Wrocławskim. Celem tych działań było propagowanie idei ochrony przyrody w środowisku lokalnym przez utworzenie użytku ekologicznego. Planuje się, że taki użytek powstanie w gminie Marcinowice. Projekt pt. „Taka Nasza Natura – nasze użytki ekologiczne”, w którym brała udział społeczność szkolna II LO ze Świdnicy, rozpoczął się w marcu br. Przez cały rok uczniowie uczestniczyli w warsztatach, zajęciach terenowych oraz wykładach prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego i członków Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Swoim doświadczeniem z uczniami podzielili się: dr Zygmunt Dajdok, dr Andrzej Wuczyński, koordynator projektu Michał Śliwiński oraz Bartosz Smyk. - Podczas zajęć terenowych uczniowie przeprowadzili inwentaryzację gatunków roślin i zwierząt na wyznaczonym terenie, wykazali udział gatunków chronionych i istniejące zagrożenia bioróżnorodności. W planach mamy jeszcze utworzenie użytku ekologicznego pod nazwą „Kurka wodna”, który zwiększy zakres form ochrony przyrody w gminie Marcinowice, a w przyszłości może stanie się elementem ścieżki dydaktycznej na tym terenie.
Wiele zależy jednak od decyzji władz gminnych – relacjonuje nauczycielka II LO Beata Misiewicz. Oprócz tych działań organizatorzy projektu ogłosili dodatkowo konkurs na najlepszą kartę ewidencji użytku i konkurs fotograficzny. Najwyższą punktację jury i tym samym pierwsze miejsce za najlepiej przygotowaną kartę ewidencji proponowanego użytku ekologicznego uzyskali reprezentanci szkoły w składzie: Wojciech Bogusławski, Klaudia Czarnecka, Maciej Dąbrowski, Urszula Górniak, Barbara Kopacz, Sandra Kwiatkowska, Aleksandra Studzińska, Maciej Wernecki, Magdalena Zając i Konrad Żemojcin. Dodatkowo Maciej Wernecki zdobył trzecie miejsce w konkursie fotograficznym natomiast Wojciech Bogusławski i Marcin Dąbrowski uzyskali wyróżnienie za fotografie ropuchy zwyczajnej i maczużnika.
źródło: 30minut
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej