Aż 80 procent dofinansowania może wynosić zaliczka udzielona na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Wnioski o dotację będą rozpatrywane 31 marca, 30 czerwca i 31 sierpnia według kolejności zgłoszeń. W razie wykorzystania wszystkich środków pozostałe wnioski rozpatrzone zostaną dopiero w przyszłym roku. Rada Gminy przeznaczyła na ten cel aż 400 tysięcy złotych. Dotacja może być udzielona jeżeli, przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie budowana na obszarze, na którym nie przewiduje się, zgodnie z aktualnymi dokumentami planistycznymi lub programowymi Gminy, budowy zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, bądź też w przypadkach, w których podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych niemożliwe będą ekonomicznie nieuzasadnione. Jej przepustowość nie może także przekraczać 5 m3 na dobę – mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy złotych rada Gminy wraz zasadami udzielania dotacji uchwaliła jednogłośnie na ostatniej sesji w 2011 roku. Postanowiono, iż na poczet dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być udzielona zaliczka do wysokości 80 % przewidzianego dofinansowania z tym, że: w przypadku oczyszczalni wybudowanej na potrzeby jednej nieruchomości przeznaczonych będzie nie więcej jak 4 tysiące złotych, w przypadku dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą nieruchomości, stanowiących własność różnych osób nie więcej jak 5 tysięcy złotych i dla oczyszczalni wybudowanej na potrzeby nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym stanowiącym współwłasność różnych osób nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych pod warunkiem podłączenia wszystkich lokali do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Dotacje będą wypłacone po złożeniu wniosku o rozliczenie dotacji, do którego należy dołączyć: inwentaryzację geodezyjną powykonawczą lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków, certyfikat lub aprobatę techniczną lub inne dokumenty spełniające wymagania zgodnie z obwiązującymi przepisami i normami, końcowy protokół odbioru technicznego sporządzony przez osobę z wymaganymi uprawnieniami oraz imienne faktury VAT lub rachunki na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z potwierdzeniem zapłaty. Pozostałe dokumenty, które należy dołączyć to: dokument świadczący o dokonaniu zgłoszenia właściwemu organowi budowy przydomowej oczyszczalni ścieków z datą wpływu, pisemne oświadczenia inwestora o nie wniesieniu sprzeciwu w ustawowym terminie przez właściwy organ, co do zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Warunkiem otrzymania dofinansowania ze środków na finansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków będzie odłączenie od budynku mieszkalnego zbiornika na ścieki bytowe (szamba), o ile istnieje i w zamian odprowadzenie ścieków do wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków. Dofinansowaniu nie będą podlegać koszty: sporządzonej dokumentacji geodezyjnej, projektowej i odbiorczej oraz koszty robocizny, wykonanej we własnym zakresie przez wnioskodawcę. Z dofinansowania są wyłączeni właściciele nieruchomości, którzy otrzymali dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.
źródło: 30minut
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej