Aż 80 procent dofinansowania może wynosić zaliczka udzielona na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Wnioski o dotację będą rozpatrywane 31 marca, 30 czerwca i 31 sierpnia według kolejności zgłoszeń. W razie wykorzystania wszystkich środków pozostałe wnioski rozpatrzone zostaną dopiero w przyszłym roku. Rada Gminy przeznaczyła na ten cel aż 400 tysięcy złotych. Dotacja może być udzielona jeżeli, przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie budowana na obszarze, na którym nie przewiduje się, zgodnie z aktualnymi dokumentami planistycznymi lub programowymi Gminy, budowy zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, bądź też w przypadkach, w których podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych niemożliwe będą ekonomicznie nieuzasadnione. Jej przepustowość nie może także przekraczać 5 m3 na dobę – mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy złotych rada Gminy wraz zasadami udzielania dotacji uchwaliła jednogłośnie na ostatniej sesji w 2011 roku. Postanowiono, iż na poczet dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być udzielona zaliczka do wysokości 80 % przewidzianego dofinansowania z tym, że: w przypadku oczyszczalni wybudowanej na potrzeby jednej nieruchomości przeznaczonych będzie nie więcej jak 4 tysiące złotych, w przypadku dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą nieruchomości, stanowiących własność różnych osób nie więcej jak 5 tysięcy złotych i dla oczyszczalni wybudowanej na potrzeby nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym stanowiącym współwłasność różnych osób nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych pod warunkiem podłączenia wszystkich lokali do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Dotacje będą wypłacone po złożeniu wniosku o rozliczenie dotacji, do którego należy dołączyć: inwentaryzację geodezyjną powykonawczą lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków, certyfikat lub aprobatę techniczną lub inne dokumenty spełniające wymagania zgodnie z obwiązującymi przepisami i normami, końcowy protokół odbioru technicznego sporządzony przez osobę z wymaganymi uprawnieniami oraz imienne faktury VAT lub rachunki na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z potwierdzeniem zapłaty. Pozostałe dokumenty, które należy dołączyć to: dokument świadczący o dokonaniu zgłoszenia właściwemu organowi budowy przydomowej oczyszczalni ścieków z datą wpływu, pisemne oświadczenia inwestora o nie wniesieniu sprzeciwu w ustawowym terminie przez właściwy organ, co do zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Warunkiem otrzymania dofinansowania ze środków na finansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków będzie odłączenie od budynku mieszkalnego zbiornika na ścieki bytowe (szamba), o ile istnieje i w zamian odprowadzenie ścieków do wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków. Dofinansowaniu nie będą podlegać koszty: sporządzonej dokumentacji geodezyjnej, projektowej i odbiorczej oraz koszty robocizny, wykonanej we własnym zakresie przez wnioskodawcę. Z dofinansowania są wyłączeni właściciele nieruchomości, którzy otrzymali dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.
źródło: 30minut
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej