- Jeżeli kominek ma służyć jako główne ogrzewanie w naszym lokum i ogrzewać duże powierzchnie oraz wodę użytkową, to płaszcz wodny najlepiej spełni zadanie. A jeśli będziemy palić raczej sporadycznie i nie zależy nam na ogrzewaniu całego domu, to powinniśmy wybudować raczej kominek powietrzny albo piec – mówi Grzegorz Piotrowski, właściciel punktu kominki Piotrowski.
- Czym należy się kierować przy wyborze kominka?- Na pewno trzeba się zastanowić do czego ten kominek ma służyć. Czy do ogrzewania, czy raczej do okazjonalnego używania. Bardzo ważny jest dobór mocy i wielkości paleniska oraz materiały z których wykonamy nasz kominek. Rzecz najważniejsza to oczywiście firma, która gowykona, z należytą starannością, udzieli odpowiedniej gwarancji i zapewni serwis przez cały okres użytkowania kominka.- Kominek z płaszczem wodnym czy z rozprowadzaniem ciepłego powietrza- Tutaj wybór jest raczej prosty. Jeżeli kominek ma służyć jako główne ogrzewanie w naszym lokum i ogrzewać duże powierzchnie oraz wodę użytkową, to płaszcz wodny najlepiej spełni zadanie. A jeśli będziemy palić raczej sporadycznie i nie zależy nam na ogrzewaniu całego domu,to powinniśmy wybudować raczej kominek powietrzny albo piec.- Jaki wkład kominkowy jest najlepszym wyborem? Odlewany czy skręcany?- Wkłady czołowych producentów są albo skręcane, co eliminuje ryzyko pęknięcia żeliwa albo stalowe spawane. Jest jeden producent, który produkuje monolityczne wkłady żeliwne. Są one dość szczelne ale istnieje ryzyko pęknięcia i trzeba umiejętnie je używać.- Co Pan bardziej poleca nowoczesne kominki czy piece kaflowe?- To wszystko zależy od potrzeby użytkownika. Nowoczesne kominki szybko grzeją, można ogrzać duże powierzchnie i mają zazwyczaj duże szyby. Piece kaflowe, właściwie piece bo nie muszą one być z kafli, mają większą sprawność i większe zdolności magazynowania ciepła. Można łączyć oba te systemy budując tzw. pieco-kominki, które ogrzewają cały dom, magazynują chwilowe nadmiary energii, mają dużą szybę i ogromną sprawność grzewczą. To jest rozwiązanie, które najbardziej mogę polecić. Czyli nowocześnie ale z zachowaniem starej sztuki zduńskiej.
Rozmawiała Katarzyna Markowska
źródło: 30minut
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej