Wałbrzych dołączył do awangardy polskich miast szeroko stosujących najnowsze, na skalę europejską i światową, rozwiązania w zakresie ochrony środowiska. W tym dniu udostępniona została zmodernizowana stacja tankowania CNG - ekologicznego i ekonomicznego paliwa do napędu pojazdów, znajdująca się na ul. Ludowej przy zajezdni MPK w Wałbrzychu.
W uroczystości otwarcia zmodernizowanej stacji tankowania CNG wzięło udział ponad 140 osób – uczestników III Krajowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Gaz ziemny do napędu silników pojazdów, maszyn i urządzeń” zorganizowanej przez Urząd Dozoru Technicznego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, pod patronatem Prezesa PGNiG SA Michała Szubskiego oraz PGNiG SA Dolnośląskiego Oddziału Obrotu Gazem.
ebok gazownia
Przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz samorządowych – Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Wałbrzychu – Prezes Ireneusz Zarzecki, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA – z ramienia Dolnośląskiego Oddziału Obrotu Gazem – Dyrektor Stanisław Potoczny oraz Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa – Prezes Ryszard Olfans jak również przedstawiciel środowiska akademickiego Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Zbigniew Sroka.
Nowo otwarta zmodernizowana stacja tankowania paliwa CNG o wydajności 1 200 m3/h służyć będzie na potrzeby floty 33 autobusów wałbrzyskiego MPK oraz odbiorcom indywidualnym.
Po dokonaniu uroczystego otwarcia stacji tankowania CNG nasi eksperci – Pan Ryszard Michałowski z Gazowni Wrocławskiej oraz Pan Bernard Placek z Gazowni Wałbrzyskiej przedstawili w części nieoficjalnej licznie zgromadzonym gościom ciąg technologiczny stacji a także zaprezentowali jak przebiega proces tankowania autobusu. Szczególnie spektakularnym okazał się test białej chusteczki pokazujący zainteresowanym czystość spalin z autobusu zasilanego gazem CNG w porównaniu do tradycyjnie zasilanego olejem napędowym.
Gratulujemy Wałbrzychowi pioniersko stosującemu w regionie dolnośląskim na tak szeroką skalę przyjazne środowisku rozwiązania oparte o technologię CNG!
Jak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejUdział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej