Takich kolejek po zdrowe produkty i bezpłatne badania na świdnickim rynku dawno nie widziano. Tłumy mieszkańców i turystów zwiedzały kolejne stoiska wystawców, którzy wzięli udział w piątej edycji Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej organizowanych przez wydział zdrowia starostwa. Założenie imprezy jest proste. Promocja tylko zdrowej, ekologicznej żywności tradycyjnych produktów regionalnych.
W tym roku do Świdnicy przyjechało aż 27 wystawców z kilku powiatów: świdnickiego, tatrzańskiego, łowickiego, bolesławieckiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, milickiego, wrocławskiego, trzebnickiego, górowskiego, legnickiego i oleśnickiego. Wśród gości pojawili się również Czesi z Trutnova. Na stoiskach królowały przetwory: owocowe i warzywne. Dodatkowo można było spróbować jak smakuje wypiekany tradycyjnie chleb z dodatkiem śliwki, czosnku czy orzechów, zakupić przed sezonem zimowym syropy z aronii i malin czy skosztować ciasta z warzyw i mąki orkiszowej. Nowością były przetwory z runa leśnego. Po raz pierwszy była możliwość skomponowania swojego własnego musli śniadaniowego, składającego się tylko ze zbóż z ekologicznych upraw. To była również wyjątkowa okazja, aby skosztować tak wielu różnych rodzajów sera. M.in. tego prawdziwego,prosto od górali . Na zwiedzających czekały także tak cenione w czasie zimy i podczas przeziębień miody, wyroby pszczele, leki i kosmetyki ziołowe, materace gorczycowe i własnej roboty wyroby wędliniarskie. Oprócz zdrowej żywności bardzo długie kolejni ustawiały się także do bezpłatnych badań profilaktycznych. W specjalnie przygotowanym przez wydział zdrowia punkcie medycznym można było obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Udało się także zaprosić firmę, która bezpłatnie badała słuch mieszkańcom. W sobotę, po raz pierwszy podczas targów, można było uzyskać bezpłatne konsultacje dietetyka, psychoterapeuty i lekarza diabetologa. Organizatorem spotkania był wydział zdrowia starostwa powiatowego w Świdnicy przy współpracy Urzędu Miasta w Świdnicy, Urzędu Gminy Świdnica, Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Świdnickiego Ośrodka Kultury, Firmy Roche Diagnostics Polska, Firmy Abbot Diagnostics oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem,Zaburzeniami i ich Rodzin „Sensus”.
źródło: 30minut
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej