31 października uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w ramach realizacji treści programowych ścieżki edukacji ekologicznej.
Gimnazjaliści brali udział w zajęciach laboratoryjnych w CEEiK Salamandra w Myśliborzu oraz w zajęciach terenowych na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Doliny Bobru. Mieli okazję zobaczyć imponującą zaporę wodną na rzece Bóbr. Przy okazji zwiedzili również jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych wież mieszkalnych w Siedlęcinie, a w Rudawskim Parku Krajobrazowym schronisko "Szwajcarka". Zdobyli także szczyt Sokolik ( 643 m .n.p.m.) i podziwiali piękno fauny i flory oraz panoramy z tarasu widokowego Husyckich Skał.
Niezwykle ważne okazały się też zajęcia laboratoryjne w dobrze wyposażonej pracowni chemicznej. Dla uczniów była to niezła atrakcja i szansa na zetknięcie się z przyrodą. Doświadczenia w zakresie badania próbek wody odczynnikami chemicznymi sprawiły wiele satysfakcji i radości z wykonywanych samodzielnie prób. Uczniowie otrzymali również wiele wartościowych wskazówek na temat zdrowej żywności. W zajęciach uczestniczyło 40 osób z klasy pierwszej i trzecich.
Tego samego dnia, w ramach projektu programu proekologicznego "Wielkie składowisko w mojej małej miejscowości", uczniowie odwiedzili Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu. Zajęcia na temat segregacji odpadów poprowadzili dyrektor Marian Nayda i Krzysztof Marczak. Gimnazjaliści obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną i obserwowali pracę w zakładzie. Największe zainteresowanie wzbudziła waga elektroniczna i prasa hydrauliczna do zgniatania surowców wtórnych.
Uczniom podczas warsztatów towarzyszyły nauczycielki Małgorzata Januś i Małgorzata Kolano oraz dyrektor Krzysztof Dziurla.
Wyjazd młodzieży był w pełni finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a zajęcia sponsorowała Dolnośląska Dyrekcja Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.
Źródło: strzegom.pl
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej