Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2- uczestnicy koła przyrodniczego już dwukrotnie w tym roku szkolnym pod kierunkiem nauczyciela przyrody p. Małgorzaty Krzyszychy uczestniczyli w zajęciach terenowych w Książańskim Parku Krajobrazowym. Zajęcia są realizowane w ramach projektu "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji".
Listopadowe zajęcia odbyły się pod hasłem " Las przygotowuje się do zimy". Podczas czterogodzinnego " biegania" po parku dzieci uczyły się rozpoznawać gatunki ptaków, drzew iglastych, nazywały warstwy lasu i występujące tam organizmy.
Z pomocą kompasu i bez niego określały kierunki świata, udowodniły , że potrafią wykorzystywać wskazówki przyrody. Uzupełniały zadania w karcie pracy, korzystając z przewodników i pomocy nauczyciela.
Wypełnianie kart pracy sprawiło wiele frajdy i pomogło utrwalić zdobytą wiedzę.
Styczniowe zajęcia odbyły się w pięknym słońcu i na świeżym śniegu. Tematem zimowych zajęć były tropy i ślady zwierząt. Ponieważ w nocy spadł świeży śnieg , tropy były "białe i ciepłe". Rozpoznaliśmy tropy lisa wokół nory, sarny, myszy biegającej pomiędzy norkami i po " ciepłym" tropie doszliśmy do pięknego muflona- barana, ukazał nam się wśród drzew w całej swojej okazałości. Był to niecodzienny obraz i niezwykłe przeżycie. Również niesamowitą przygodą było rozpoznanie przez uczniów głosu dzięcioła- wzywał nas, więc poszliśmy w jego kierunku. Ujrzeliśmy niezwykły okaz, rzadkość naszych lasów- dzięcioła czarnego, który bawił się z nami w chowanego. Przelatywał z drzewa na drzewo i chował się z tyłu pnia. Oczywiście, obejrzenie tych rzadkich i płochliwych zwierząt nie byłoby możliwe, gdyby nie lornetka, którą zabraliśmy ze sobą.
Wędrowanie pod górę, w śniegu, po tropach muflona nie jest wcale łatwe.
Następne zajęcia zaplanowaliśmy na kwiecień. Ciekawe, czym tym razem zachwyci nas przyroda?
źródło: swiebodzice.pl/ekoedukacja
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej