W dniach 29-30 stycznia już po raz siódmy do parków i ogrodów w całej Polsce zawitają sympatycy ptaków, uczestnicy akcji „Zimowe Ptakoliczenie” organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
Zimowe liczenie jest doskonałą okazją do edukacji przyrodniczej oraz do promowania tzw. birdwatchingu, czyli spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, z lornetką w poszukiwaniu ptaków. Pozwala nam lepiej poznać ptaki, które żyją tuż obok nas. Sceneria parków i ogrodów sprzyja obserwacjom wróbli, mazurków, sikor, kosów oraz szeregu innych mniejszych i większych przedstawicieli ptasiego świata. Część prowadzi osiadły tryb życia, a część, jak jemiołuszki, to zimowi gości z Europy Północnej i Wschodniej, których przyciąga do Polski klimat łagodniejszy od ich ojczystego.Każdy osoba lubiąca przyrodę może wziąć udział w wydarzeniu – Zimowe Ptakoliczenie to dobra okazja do zimowego spaceru.
Można też zostać w ciepłej kuchni i policzyć ptaki odwiedzające ogród lub podwórko za oknem. Zimowe Ptakoliczenie będzie świetną okazją do rodzinnego spaceru lub do spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie - zbliżając się do ptaków, zbliżamy się do ludzi, możemy nawiązać wiele interesujących kontaktów z pasjonatami, co może stać się zalążkiem naszych pasji. W liczeniu udział wziąć może każdy! Akcja przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych obserwatorów, jak
i „weekendowych ptasiarzy”, całych rodzin, uczniów ze szkół - dla wszystkich!
W Boguszowie-Gorcach, bezpłatną wycieczkę po parkach i ogrodach dzielnicy Gorce, poprowadzi Anna Kogut i Piotr Wasiak.
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach biorą udział w projekcie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Paktów „Bliżej natury - identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych”. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców gminy na temat walorów przyrodniczych regionu oraz lokalnych obszarów Natura 2000, stąd trasa wycieczki Zimowego Ptakoliczenia prowadzi przez część obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 OSO Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie. Obejmuje on prawie cały obszar gminy Boguszów-Gorce, na którym stwierdza się występowanie 17 gatunków ptaków lęgowych z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej.
Zbiórka 29.01.2011 o godz. 9.00, w paku szkolnym- ul. Staszica 5 w Boguszowie-Gorcach
Planowany czas zakończania wycieczki: 12. 00
Więcej informacji o akcji
http://otop.org.pl/obserwacje/zimowe-ptakoliczenie/
źródło: boguszow-gorce.pl
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej