sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Zatrute powietrze nad Polską
2011-01-06 16:22

Już kilka razy tej zimy w Dzierżoniowie, Kłodzku, Nowej Rudzie i Cieplicach stężenie pyłów w powietrzu przekroczyło stany alarmowe. Oznacza to, że osoby, które w tym momencie wyszły na spacer były narażone zanieczyszczenia, które mogą być źródłem groźnych chorób płuc, raka skóry czy alergii - informuje Gazeta Wrocławska.

Jak powiedział Zdzisław Kędziora z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przekroczenia norm zimą odnotowywane są niemal w każdym mieście. Jednak w tych kilku miejscowościach poziomy alarmowe zostały przekroczone kilkakrotnie, a takie sytuacje obligują już do ostrzegania mieszkańców.

Dlaczego tak się dzieje? Miasta te położone są w kotlinach górskich, gdzie wymiana powietrza jest ograniczona. Dodatkowo, ze względu na mroźną zimę, w tym roku więcej i dłużej palimy w piecach. Niestety często palimy zwykłymi śmieciami, w tym gumą, plastikiem czy nawet ubraniami, co powoduje, że z kominów wydobywają się tumany trującego dymu.

Razem z kłębami czarnego dymu, do powietrza dostają się pyły, tlenki siarki, dwutlenku siarki, tlenki węgla, w tym czad i tlenki azotu. Poza tym na cząsteczkach pyłu gromadzą się dioksyny i węglowodory, które mają rakotwórcze właściwości - czytamy w Gazecie Wrocławskiej.

By rozwiązać problem należy wyeliminować ogrzewanie węglowe, na co niestety się nie zapowiada, bo póki co lokatorów nie stać na jego droższy zamiennik - gaz.

 


Źródło: swiebodzice.pl/ekoedukacja



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: