Liceum Ogólnokształcące w tym roku szkolnym ubiega się o certyfikaty "Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej(LCAE)" oraz "Zielona Flaga", które przyznawane są szkołom w ramach programu Eco-schools. Certyfikat LCAE otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży.
Jest to pierwszy krok, aby otrzymać certyfikat "Zielonej Szkoły". Natomiast cały program Eko-szkoły polega na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Jesteśmy na dobrej drodze do otrzymania w/w certyfikatów, ponieważ połowę zadań, które musimy zrealizować, mamy już za sobą. Są to: stworzenie koła ekologicznego(zarejestrowanie uczestników w systemie), przeprowadzenie audytu ekologicznego, stworzenie kodeksu ekologicznego oraz zaplanowanie działań, które będziemy realizowali do końca kwietnia przyszłego roku. W czwartek 14 października nasze koło spotkało się, aby ustalić kalendarz działań .
Niektóre z nich przedstawiam poniżej:
* wymiana zwykłych koszy w szkole na kosze przystosowane do segregacji odpadów;
* wymiana okien i drzwi wejściowych;
* sadzenie drzewek i bylin na terenie wokół szkoły;
* redakcja gazetki ekologicznej na papierze czerpanym;
* zainstalowanie pojemników na korki plastikowe oraz baterie;
* umieszczenie kwiatów na półpiętrach;
* nauka czerpania papieru dla uczniów;
* wymiana kloszy w gabinecie biologicznym na wykonane własnoręcznie klosze z tworzyw sztucznych;
* wykonanie ozdób z odpadów do świątecznego przystrojenia szkoły;
* zbiórka makulatury;
* cykliczne sprzątanie terenu wokół szkoły.
Głównym koordynatorem projektu jest pani Izabela Hola, która wraz z nami podejmuje się w szkole działań pro-ekologicznych.
Już dziś zapraszamy do śledzenia postępów w naszym projekcie. Mamy nadzieję, że zobaczą Państwo znaczne zmiany w działalności liceum w zakresie ekologii. My, uczniowie, zobaczymy te zmiany na pewno, ponieważ w zgodzie z naturą żyje się lepiej.
źródlo: swiebodzice.pl
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej