Mimo iż do końca roku zostały tylko cztery miesiące, będzie to okres obfitujący w wiele wydarzeń związanych z ekologią. Między innymi będziemy brali udział w Międzynarodowym wydarzeniu, jakim jest Sprzątanie Świata a w październiku czeka nas miesiąc Dobroci dla Zwierząt.
Już 16 września będziemy obchodzić nieoficjalne święto, jakim jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej - World Ozone Day Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej został ogłoszony w 1994 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Święto jest obchodzone dla uczczenia rocznicy podpisanego w 1987 roku Protokołu Montrealskiego na temat Substancji Niszczących Warstwę Ozonową.
ONZ zaapelował wtedy do państw członkowskich, aby obchody tego "święta" były poświęcone propagowaniu działań służących realizacji celów Protokołu Montrealskiego i jego aneksów. Polska podpisała protokół Montrealski i od 11 października 1990 roku jest członkiem Konwencji Wiedeńskiej w sprawie ochrony warstwy ozonowej. Mimo iż na początku tylko 24 kraje podpisały się pod postanowieniami Protokołu dzisiaj jego zalecenia stare się respektować aż 190 państw. Stanowiąca kruchą powłokę gazową warstwa ozonowa warta jest ochrony - strzeże bowiem naszą planetę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i w ten sposób pomaga zachować życie na naszej planecie.
18 września Międzynarodowy Dzień Geologa - International Geology Day
Geologia jest nauką o Ziemi. Jej głównym przedmiotem badań jest budowa, skład, historia skorupy ziemskiej oraz wszelkie procesy, które zachodzą w jej obrębie. Geologia zajmuje się poznawaniem Ziemi jak i jej najbliższego otoczenia. Dlaczego ta nauka jest tak ważna w ekologii? Odpowiedź jest prosta rozsądne gospodarowanie i pozyskiwanie zasobów ziemi pozwoli zwiększyć stopień ochrony środowiska i uchronić otaczający nas świat przez dewastacją.
19 września Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk
Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk stanowi ukłon Unii Europejskiej w stronę środowiska naturalnego. Ustanowienie tego święta ma na celu przypominanie krajom członkowskim o ich obowiązkach wobec przyrody.
Termin siedliska przyrodniczego wprowadzony został przez Unię Europejską w związku z Programem Natura 2000. Lecz już w 1979 roku w Bernie została ustanowiona konwencja o ochronie dzikiej flory i fauny europejskiej oraz siedlisk przyrodniczych. Weszła ona w życie po trzech latach, a 1 stycznia 1999 roku została ratyfikowana przez Polskę. W ten sposób zobowiązaliśmy się chronić cenne i zagrożone elementy świata przyrodniczego, oraz dbać o zachowanie różnorodności biologicznej.
W ramach europejskiej sieci Natura 2000 wyznaczono w Polsce kilkadziesiąt obszarów stanowiących obecnie ponad 18% powierzchni kraju. Tereny są wydzielone w ramach dwóch dyrektyw: Siedliskowej (Habitatowej), tak zwane Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków (OSO) oraz Ptasiej - Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOS).
16-22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - European Mobility Week
Hasło tegorocznej edycji programu Zrównoważonego Transportu brzmi: "Mądry transport - lepsze życie". Inicjatywa ma charakter ogólnoeuropejski. Jej celem jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.
Źródło: swiebodzice.pl/ekoedukacja
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej