Blisko 9800 podpisów musi zebrać grupa mieszkańców, która chce zwołania referendum w naszym mieście. - Zgodnie z ustawą mają na to 60 dni – informuje rzecznik Ewa Frąckowiak.
Pomysłodawcy chcą uzyskać odpowiedzi na trzy pytania. Pierwsze brzmi: czy jesteś za wprowadzeniem dopłat ze strony miasta do wody i ścieków. Kolejne dotyczą przede wszystkim zagadnień związanych ze składowiskiem odpadów Mo-bruk. Autorzy wniosku chcą zapytać mieszkańców o zakaz lokalizacji na terenie Wałbrzycha składowisk odpadów innych niż składowiska odpadów komunalnych i zakazu lokalizacji zakładów i instalacji przetwórstwa odpadów niebezpiecznych - innych niż zlokalizowane w miejscu powstawania odpadów oraz wprowadzenia na drogach gminnych zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych o masie własnej przekraczającej 5 ton, przewożących odpady nie komunalne- będące substancjami niebezpiecznymi.
Jedną z osób, która wspiera tę inicjatywę jest Patryk Wild, kandydat stowarzyszenia Polska XXI na prezydenta naszego miasta - W wielu miastach w Polsce mieszkańcy mają dopłaty do wody. Jej wysoka cena w Wałbrzychu wynika z kilku powodów. Między innymi tego, że duża część „wypływa bokiem”. Ludzi nie stać na płacenie za nadwyżki. Jeśli władze nie potrafią tego rozwiązać niech miasto dopłaca i partycypuje w kosztach – mówi Wild. Jeszcze chętniej wypowiada się na temat składowiska odpadów Mo-Bruk. - Przecież to prezydent wydał zgodę na lokalizację tego składowiska w tym miejscu. Proszę mi wierzyć, że narzędzie, która ma w ręce na rozwiązanie tego problemu jest naprawdę dużo – zaznacza Wild. Sugeruje, że wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych o masie własnej przekraczającej 5 ton, przewożących odpady niebezpieczne szybko odniosłoby skutek. W urzędzie miejskim nikt nie komentuje tej sprawy oraz samych pytań. Nieoficjalnie kilku radnych mówi wprost o ich tendencyjności. Oficjalnie rzecznik ratusza Ewa Frąckowiak informuje, że teraz autorzy wniosku mają 60 dni, na zabranie 9798 podpisów mieszkańców. Wówczas sprawa nabierze mocy prawnej. - Już to robimy. Chciałbym, aby jeśli referendum dojdzie do skutku, odbyło się w dniu wyborów prezydenckich. To ograniczyłoby koszty – mówi wprost Patryk Wild. Zapewnia, że nie jest to wyłącznie element kampanii. - Bez względu na to kto zostanie prezydentem, po wprowadzeniu zapisów będzie musiał ich przestrzegać, a mieszkańcy pozbędą się części problemów – kończy.
źródło: regionalnatv.pl
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej