1. Wyspa Samso (Dania)
Duńczycy, pozbawieni paliw kopalnych, postawili na ekologię już po kryzysach paliwowych w latach 70. Symbolem nowej polityki energetycznej Danii stała się wyspa Samso, która już od kilku lat pełnię energii elektrycznej czerpie z turbin wiatrowych. Domy są ogrzewane miejscową słomą spalaną we wspólnych mikrociepłowniach, choć w osamotnionych domostwach używa się oleju. Dla mieszkańców wyspy ekologia stała się sposobem na życie. Założyli nawet Akademię Energii, która przyjmuje gości z całego świata.
2. Malediwy
Dla malowniczego archipelagu na Oceanie Indyjskim ekologia ma być sposobem na przetrwanie. Według prognoz, przez globalne ocieplenie rozpuszczą się polarne lody i 1192 wysepki Malediwów pochłonie woda. Wyspiarze planują więc zbudować lat 156 turbin wiatrowych i panele słoneczne o pow. 1 km kw., a także wymienić auta spalinowe na elektryczne. W nietypowy sposób nagłaśniają problem . W ubiegłym roku doszło tam nawet do podwodnego posiedzenia rządu (pierwszego w historii).
3. Bedzed (Wielka Brytania)
Londyńskie osiedle BedZED (Beddington Zero Energy Development) zbudowano z miejscowych materiałów. 100 domków i 15 apartamentów ma potrójne szyby, bojlery na biopaliwo, panele słoneczne i sporo innych przyjaznych środowisku ulepszeń. W trosce o klimat na osiedle nie wpuszcza się samochodów. BZet stało się inspiracją dla całego brytyjskiego programu budowy ekomiast, ogłoszonego w 2007 rokuprzez premiera Gordona Browna.
4. Watykan Stolica Apostolska
Watykan Stolica Apostolska pragnęła dać dobry przykład także w dziedzinie ekologii. Z woli papieża Benedykta XVI w 2008r. dachówki nad Aulą Pawła VI zastąpiło 2700 paneli słonecznych, a w kablach po raz pierwszy popłynął bezgrzeszny wobec środowiska prąd. Nic jednak nie wyszło z planowanego w 2007 roku programu sadzenia drzew, które miały zrównoważyć watykańską emisję CO2 do środowiska.
źrodło: swiebodzice.pl/ekoedukacja
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej