Wielkie centra handlowe kojarzą się z zatłoczonymi parkingami w czasie niedzielnych zakupów. Problemy z dojazdami i korki po drodze można jednak szybko rozwiązać. Wystarczy z samochodu przesiąść się na rower. Coraz więcej galerii handlowych umożliwia swoim klientom dotarcie na zakupy na rowerze. Ekologię i shopping można połączyć!
Jeśli chcesz się wybrać na wycieczkę rowerową po mieście, a przy okazji wstąpić do galerii handlowej na zakupy, teraz możesz to zrobić bez problemu. Kilka z popularnych galerii handlowych - m.in. Ikea, Arkady Wrocławskie i Galeria Dominikańska z Wrocławia oraz Centrum Handlowe M1 z Krakowa - z myślą o swoich klientach zamontowały bezpieczne stojaki rowerowe… i nie tylko.
W razie awarii możesz w nich bezpłatnie skorzystać z kompletu narzędzi dla rowerów - dopompować koło, dokleić łatkę czy naprawić łańcuch. Do twojej dyspozycji jest też apteczka pierwszej pomocy. W CH M1 w Krakowie znajduje się nawet cały pokój pierwszej pomocy, wyposażony we wszystkie niezbędne leki, środki opatrunkowe i niektóre przybory lekarskie, a nawet w defibrylator!
Jeśli natomiast potrzebujesz dodatkowych informacji odnośnie twojej wycieczki - o najbliższych sklepach rowerowych, wypożyczalniach rowerów czy chociażby możliwości przewożenia rowerów komunikacją publiczną - nie musisz już szukać kawiarenki internetowej - w takim przypadku pomocą służy specjalnie do tego celu przygotowany zestaw informacji niezbędnych osobom poruszającym się na rowerze, dostępny każdym z wyżej wymienionych centrów.
Potwierdzeniem dostosowania się do wymagań klientów-rowerzystów jest posiadanie przez te galerie Certyfikatu Przyjazny Rowerom, nadawanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Certyfikat nadawany może być wszystkim obiektom, zarówno małym sklepikom, jak i wielkim centrom handlowym, ale także obiektom noclegowym i restauracjom, które spełnią określone kryteria. W początkowym etapie rozwoju Certyfikatu większość z obiektów, które się o niego ubiegały znajdowała się w małych miejscowościach i wsiach. Teraz - ze względu na rosnącą z roku na rok liczbę osób poruszających się na rowerze w mieście - Przyjazny Rowerom podbija coraz to większe metropolie.
Poruszanie się rowerem po mieście to nie tylko sposób na zdrowie i zgrabną sylwetkę, ale przede wszystkim - sposób na uniknięcie wszechobecnych korków i problemów z zaparkowaniem - mówi Krzysztof Florys z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, koordynator Zielonych Szlaków Greenways - Nic więc dziwnego, że galerie handlowe podchwyciły ten trend i chcąc przyciągnąć potencjalnych klientów oferują im takie udogodnienia. Shopping na rowerze to świetny pomysł! Czas zaoszczędzony na staniu w korkach, czy poszukiwaniu miejsca parkingowego można wykorzystać w inny sposób, chociażby na spotkaniu ze znajomymi w jednej z licznych kawiarni, jakie znajdują się w galeriach.
Sam pomysł, który jest bardzo popularny na zachodzie Europy, w Polsce na razie dopiero się rozwija. Duże sklepy, jak chociażby Ikea, od dawna wprowadzają rozwiązania pro-ekologiczne, więc działania rowerowe są niejako kontynuacją ich misji - dodaje Krzysztof Florys - miejmy nadzieję - nie ostatnią.
O przyznanie Certyfikatu Przyjazny Rowerom, a tym samym o dostosowanie się do potrzeb klientów - rowerzystów starają się obecnie Centrum Handlowe "Karolinka" z Opola i Ikea z Krakowa.
Certyfikat Przyjazny Rowerom, nadawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2008 roku, posiada już 97 obiektów w całej Polsce. Mogą go uzyskać wszystkie obiekty noclegowe i gastronomiczne, jak również kempingi i pola kempingowe, atrakcje turystyczne i inne obiekty promujące zrównoważony transport, które spełnią określone kryteria, m.in. wyposażą się w stojaki rowerowe, zestaw narzędzi do naprawy roweru, apteczkę pierwszej pomocy oraz zbiór informacji dla rowerzystów. Szczegółowe zasady przyznawania Certyfikatu znaleźć można na stronie www.przyjaznyrowerom.pl.
żródło: swiebodzice.pl/ekoedukacja
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej