Na 15 000 odpowiedzialnych ekologicznie szkół z 49 krajów świata aż 600 to szkoły polskie. Swoje zaangażowanie w propagowanie działań ekologicznych i aktywizację lokalnych społeczności polskie szkoły potwierdzają zdobywając międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga. W tym roku o to światowe wyróżnienie, przyznawane w Polsce przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, stara się ponad 170 polskich szkół! 28 maja w Warszawie poznamy laureatów wyróżnienia.
To rekordowa liczba zgłoszeń w historii organizowania konkursu w Polsce. Do tej pory, w trzech edycjach programu, przyznaliśmy 25 Zielonych Flag - mówi Małgorzata Łuszczek - koordynator Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, w ramach którego Fundacja przyznaje certyfikaty polskim szkołom.
Zielona Flaga jest tytułem, które nadawane jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools (www.eco-schools.com). Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, uczestniczą w nim 15 000 szkół z 49 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę.
Za wyróżnieniem szkoły Zieloną Flagą stoją konkretne praktyczne działania. Szkoła, aby otrzymać certyfikat, wprowadza ekologiczne rozwiązania np. instaluje perlatory w celu zmniejszenia zużycia wody, montuje termoregulatory oraz wymienia oświetlenie na energooszczędne. Na podkreślenie zasługuje wspólne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt. Szkoły te to ambasadorzy dobrych rozwiązań ekologicznych - mówi Agnieszka Bielska z Ministerstwa Środowiska, członek Kapituły Programu decydującej o przyznaniu certyfikatu szkole.
28 maja w Politechnice Warszawskiej podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Szkół dla Ekorozwoju 2010 w Warszawie poznamy polskie szkoły, które otrzymają międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Program konferencji obejmuje między innymi uroczyste wręczenie odznaczeń, podsumowanie działalności Szkół dla Ekorozwoju, dyskusję na temat ekologii roli szkół w działaniach na rzecz zmniejszenia emisji CO2, a także przedstawienie polskich i światowych szkół posiadających certyfikat Zielonej Flagi. Wśród zaproszonych gości znajdzie się m.in. dyrektor rolniczego gimnazjum "Laberthonniere" z Burkina Faso, który opowie o szkole, którą stworzył. Gimnazjum to znacznie różni się od znanych nam szkół. Uczniowie College "Laberthonniere", oprócz standardowych lekcji języka francuskiego, matematyki czy chemii, zdobywają praktyczną wiedzę na temat technik uprawy roślin i hodowli zwierząt. W tym celu przy szkole wybudowano chlewnię i owczarnię (dzięki wsparciu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Szkoła w Burkina Faso to coś więcej niż tylko szkoła - jej rolą jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także aktywizacja społeczności lokalnych oraz wychowanie młodego pokolenia, które przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Prezes NFOŚiGW Jan Rączka, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik.
Szukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcej12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcej