Już po raz trzeci światowa organizacja ekologiczna WWF organizuje akcję "Godzina dla Ziemi”. 27 marca (sobota) o godz. 20.30 miliony ludzi, w tysiącach miast na całym świecie, zgaszą na godzinę światła. Projekt ma za zadanie zwrócić uwagę na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i na walkę z globalnym ociepleniem. W akcję zaangażowane jest również miasto Wrocław, a także znane osobistości związane z Dolnym Śląskiem oraz firmy działające na naszym rynku.
Akcja organizowana przez WWF jest największym projektem społecznym mającym na celu zwrócić uwagę na zmiany w klimacie. Zgaszenie światła na godzinę ma bardziej wymiar symboliczny niż ekologiczny. To swoisty apel ludzkości o konkretne działania polityków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także demonstracja wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów – zmianom klimatu.
Pierwszy raz projekt został zrealizowany w 2007 roku w Sydney. Wzięło w nim udział 2 mln osób. Jednak z każdym kolejnym rokiem akcja cieszyła się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku w „Godzinę dla Ziemi” zaangażowane były setki miliony osób w 88 krajach. Wszystko wskazuje na to, że 27 marca akcja będzie się cieszyła jeszcze większym zainteresowaniem. W tym roku swoje oficjalne poparcie dla inicjatywy m.in. miasto Wrocław, które obiecało o godz. 20.30 zgasić oświetlenie niektórych publicznych budynków. – Podobnie jak w zeszłym roku miasto Wrocław weźmie udział w tym dużym przedsięwzięciu. Na godzinę wyłączymy oświetlenie Urzędu Miejskiego na Nowym Targu, Ossolineum i budynku Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego Urzędu Miejskiego.
W akcję zaangażowane są również prywatne firmy, działające na naszym rynku. – Ekologia jest dla nas bardzo ważna. Od dawna staramy się zwrócić uwagę na problemy z klimatem oraz zachęcamy do oszczędzania energii. Innymi słowy udział w tym projekcie jest dla nas bardzo ważny. O godzinie „zero” zgasimy iluminacje wszystkich naszych sklepów w Polsce – mówi Anna Grzechnik, specjalistka ds. ekologii i ochrony środowiska we wrocławskim sklepie IKEA. Poza szwedzką firmą swój udział zapowiedział też m.in. wrocławski oddział Siemensa, sieć sklepów Carrefour, bank Millenium czy Polskie Linie Lotnicze LOT.
Gotowość do udziału w tegorocznej polskiej edycji „Godziny dla Ziemi” wyraziło też ponad 60 znanych osobistości. Zachęcają oni Polaków do przyłączenia się do inicjatywy i zgaszenia o godz. 20.30 światła w swoich mieszkaniach. Wśród gwiazd są też te, związane z Dolnym Śląskiem: Maja Włoszczowska (była studentka PWr), Wojciech Mann (urodzony w Świdnicy), czy Artur Chamski (urodzony w Bystrzycy Kłodzkiej).
Każdy z nas może się przyłączyć i wyrazić swoją troskę o środowisko, wyłączając światło w sobotę, 27 marca 2010 o godz. 20.30. Więcej informacji o projekcie na stronie www.wwf.pl
Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejW ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcej